Turecká kuchyně bývá právem označována za jednu z nejlepších na světě. Pokud se zrovna chystáte do Turecka, možná Vám přijde vhod přehled nejlepších jídel, který jsme pro Vás sestavili.
Börek
Jedná se o pokrm z listového těsta plněného mletým masem či sýrem. Oblíbený zejména jako snídaně a velice populární - seženete ho v pekárně na každém rohu. Nejlepší je samozřejmě čerstvě vytažený z trouby, kdy je těsto krásně křupavé a sýr se doslova rozpouští na jazyku.
Menemen
Menemen je snídaňový či obědový pokrm, který velice připomíná naše lečo - z papriky, rajčat a vajec se udělá kaše, podává se s chlebem, kterým se směs i nabírá. Jde o rychlou a levnou pochoutku, oblíbenou nejen mezi pracující třídou.
Döner
U nás mu říkáme kebab či gyros, mezi těmito termíny jsou však značné rozdíly - v Turecku se jako döner označují masová jídla z vertikálního grilu. Mohou mít podobu jak fast-foodu v podobě masa podávaného v chlebové tortile (dürum), tak regulérního jídla s přílohou (nejčastěji chleba, rýže či bulgur a grilovaná zelenina). V Turecku se nejčastěji setkáte s kuřecím (tavuk) či mletým jehněčím (et).
Kebap
Jako kebap se v Turecku označují zpravidla jídla založená na grilovaném mletém mase napíchnutém na dlouhém špízu. Nejčastěji se s tímto jídlem setkáte v restauracích nazývaných ocakbaşi, kde se jídla připravují na tradičním grilu na uhlí. Podává se zpravidla s bulgurem a grilovanou zeleninou. Kebap se vyskytuje v mnoha formách - nejoblíbenější je asi Adana kepap (lehce pálivý) a Urfa kebap (nepálivý), dále například sarma beyti (kebab v tenkém chlebu lavaş).
Cağ kebap
Specialita původně z města Erzurum, ale v poslední době se stále více rozšiřuje po celém Turecku. Jde o kebab z jehněčích steaků, který se připravuje na horizontálním grilu. Vzhledem k vysoké kvalitě masa není nejlevnější, ale stojí určitě za vyzkoušení. Maso z mladých jehňátek se doslova rozpouští na jazyku. Jí se zpravidla s chlebem lavaş spolu s trochou cibule a jogurtu.
Ali nazik
Perla gaziantepské kuchyně, která se již také rozšířila do celého turecka. Grilovaný lilek se smíchá s jogurtem a vytvoří tak pyré, na které se pokládá jemné jehněčí maso, to vše je dochuceno rozpuštěným máslem a podáváno s lehce opečeným chlebem a s grilovanou zeleninou. Opravdová delikatesa.
Iskender
Pochoutka původně z města Bursa - jedná se o již výše zmíněný et döner, který se však zalije rajčatovou omáčkou a podává se s rozpuštěným máslem z ovčího mléka a lehce opečeným chlebem. To vše se ještě namáčí do jogurtu. Výsledkem je nefalšovaná exploze chutí.
Pide
Aneb turecká pizza - do chlebového těsta podlouhlého tvaru se nasází sýr, maso, zelenina a další ingredience a celé se to nechá zapéct v troubě. Výsledkem je křupavá delikatesa oblíbená po celém Turecku.
Künefe
Künefe je dezert vyrobený z tenkých nudlí namáčených ve sladkém sirupu. Vevnitř se nachází sýrová náplň a dezert je zpravidla posypán pistáciemi. Obvykle se podává s panákem smetany na zapití a různými ovocnými přílohami.
Katmer
Katmer je dezert z ultra-tenkého těsta, které se několikrát složí na vrstvy, mezi které se vkládají pistácie a krém (existují však i slané verze). Na rozdíl od baklavy se však nenamáčí do sladkého sirupu.
Baklava
To nejlepší na závěr - baklava je sladký dezert mnoha podob, velikostí a tvarů. Zjednodušeně lze říct, že se jedná o dezert z listového těsta a sekaných ořechů (nejlepší jsou samozřejmě pistáciové baklavy). Spodek sladkosti se namáčí do sladkého cukrového sirupu nebo do medu. Podává se ideálně s tradiční tureckou zmrzlinou dondurmou.